درمان با طب سوزنی

طب سوزنی چه بیماریهایی را درمان میکند؟

طب سوزنی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند یکی از پرتکرار ترین سوال‌ها در حوزه طب سنتی است. امروزه افراد برای درمان بیماری‌ها و بسیاری از دردهای عضلانی به سراغ طب سوزنی می‌روند. این روش درمانی طبیعی و بسیار کم هزینه است.

 

 طب سوزنی چیست؟

سرچشمه‌ی طب سوزنی به چین برمی‌گردد و قدمت آن بیش از 2500 سال پیش است. در این طب، منشا تمام بیماری‌های بدن را عدم تعادل انرژی در گذرگاه‌های بدن می‌دانند. پس اگر بتوان با استفاده از یک محرک این تعادل انرژی را بازگردانیم، بیماری‌های ما درمان خواهند شد.

اما سوال اصلی این است که طب سوزنی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

طب سوزنی در درمان برخی از بیماری‌ها و عوارض، روشی مکمل بوده که باعث کنترل و جلوگیری از  پیشرفت آن‌ها می‌شود. ولی در برخی دیگر، این روش درمانی قطعی بوده و به صورت کامل بیماری را درمان می‌کند.

 

چگونگی انجام طب سوزنی

در این روش ابتدا نقاط طب سوزنی را  پیدا کرده و سپس سوزن‌های نازک را در این نقاط فرو می‌کنند. این سوزن‌ها باعث تعادل گردش انرژی و خون در بدن فرد می‌شود. هر نقطه در بدن به یک بیماری مرتبط است که باید توسط پزشک طب سوزنی شناسایی گردد.

 

درمان بیماری‌ها با طب سوزنی

برخی از بیماری‌ها مثل ناراحتی‌های گوارش، دیسکوپارتی مهره‌های کمر و گردن، آرتروز زانو و… با استفاده از طب سوزنی قابل درمان است. ولی بیماری‌هایی مثل دیابت یا فشار خون را با طب سوزنی می‌توان فقط کنترل کرد.

 

مشکلات تنفسی و درمان آن با طب سوزنی

به صورت کلی بیماری‌های تنفسی و ریوی به دلیل ناکافی بودن انرژی در ریه‌ها ایجاد می‌شوند. طب سوزنی انرژی از دست رفته ریه‌ها را برمی‌گرداند.

از جمله بیماری‌هایی که می‌توان با طب سوزنی درمان کرد عبارتند از:

 • آلرژی
 • آسم
 • سینوزیت مزمن
 • سرفه‌های مزمن

بیشتر بخوانید: نقش طب سوزنی برای درمان میگرن

آلرژی: در درمان حساسیت‌ها، ابتدا سوزن‌های مخصوص را وارد نقاط مختلفی از بدن می‌کنند. انجام این کار، باعث شده که تعادل انرژی در اندام مرتبط با سینوس، انجام گردد. در نتیجه عوامل ایجاد آلرژی کمتر شده و یا کاملا از بین می‌روند.

آسم: طب سوزنی باعث کاهش مقاومت مجاری تنفسی در هنگام تهویه ریه بیماران می‌شود. این امر تنفس فرد بیمار را بهبود می‌یابد.

سینوزیت مزمن: در گذشته از این روش برای درمان سینوزیت بسیار استفاده می‌شد. به عبارتی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی سینوزیت مزمن است.  تک سوزن‌ها در بهبود و درمان این بیماری بسیار موثر واقع شده اند.

سرفه‌های مزمن: این سرفه‌ها دلایل متعددی را می‌توانند داشته باشند. مثلا اگر علت این سرفه‌ها در یک بیمار استرس و فشار عصبی تشخیص داده شود، می‌توان با خیالی آسوده از طب سوزنی برای درمان فرد استفاده کرد.

از دیگر بیماری‌های ریوی که با طب سوزنی قابل درمان هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آمفیزم
 • سرماخوردگی مکرر
 • پلورزی
 • آنفولانزا

 

درمان بیماری‌ها و مشکلات گوارشی با طب سوزنی

امروزه مشکلات گوارشی اعم از زخم معده در بین مردم بسیار رواج پیدا کرده است. طبق تحقیقات صورت گرفته، یکی از بهترین روش‌های درمانی مشکلات گوارشی، طب سوزنی است. علاوه بر این لاغری و چاقی موضعی نیز با استفاده از طب سوزنی قابل انجام است.

بیماری‌های گوارشی قابل درمان با طب سوزنی عبارتند از:

 • سندروم روده تحریک‌پذیر
 • زخم معده
 • لاغری موضعی

سندروم روده تحریک‌پذیر: به صورت کلی درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. ولی چون سندروم روده به وضعیت اعصاب فرد بستگی دارد، از طب سوزنی برای درمان آن استفاده می‎شود. فروکردن سوزن در نقاط اصلی بدن، سندروم روده تحریک پذیر  را بهبود می‌بخشد.

زخم معده: با استفاده از چند سوزن می‌توان زخم معده را درمان کرد. به این صورت که مسیر‌های حرکت انرژی از طریق طحال به معده و روده، تنظیم می‌شود. تنظیم شدن مسیرهای انرژی، باعث بهبود زخم معده می‌گردد.

لاغری موضعی: استفاده از طب سوزنی برای لاغری، زیر نظر پزشک در جلسات متعدد انجام می‌شود. طب سوزنی گردش خون را در کانال‌های انرژی بدن افزایش می‌دهد و باعث لاغری فرد می‌گردد.

 

در مقاله بالا برای سوال طب سوزنی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند، پاسخ‌های فراوانی یافتیم. البته باید بدانید که طب سوزنی در درمان برخی بیماری‌ها روشی مکمل بوده و فقط باعث کنترل آن می‌گردد. با این وجود این روش در برخی دیگر، به عنوان یک روش درمانی عمل می‌کند. پس کاربرد آن در تمامی بیماری‌ها یکسان نیست.

 

 

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند